• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Türkiye’den Bangladeş’e 10 sağlık ocağı
  a aa
  Tarih : 22 Temmuz 2013 13:19
  Türkiye’den Bangladeş’e 10 sağlık ocağı
  TİKA tarafından Bangladeş'te 10 sağlık ocağı inşa edilecek. Dakka, Manikgonj, Narayangonj, Munshigonj, Faridpur ve Jhinaidah olmak üzere 6 bölgede inşa edilen Sağlık Ocaklarının 6 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.
  Türkiye’den Bangladeş’e 10 sağlık ocağı
  reklam
  reklam

  Dünyanın en az gelişmiş ülkeleri arasında bulunan Bangladeş’te genel ve teknik eğitim, meslek edindirme ve insani yardım alanlarında faaliyet gösteren TİKA, inşa edilecek olan 10 adet sağlık ocağıyla Bangladeş’te sağlık alanında da faaliyetlerine devam edecek. TİKA tarafından Bangladeş’te gerçekleştirilen faaliyetler Türkiye’nin En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik verdiği vaatler çerçevesinde sürdürülüyor.

  Bu kapsamda yetkili makamlar, TİKA yetkililerinin katılımıyla imzalanan protokolle Sağlık Ocaklarının inşası için gerekli olan yasal süreç tamamlanmış oldu. 6 ay içerisinde tamamlanması öngörülen sağlık ocakları Dakka, Manikgonj, Narayangonj, Munshigonj, Faridpur ve Jhinaidah olmak üzere 6 bölgede inşa edilerek Bangladeşlilerin hizmetine sunulacak.

  2012 yılında Bangladeş’te faaliyetlerine yoğunluk kazandıran TİKA, Kasım 2012’de Dakka’da düzenlenen Bangladeş-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu kararları içerisinde bulunan 6 proje başlığından 5’ini tamamlamış olacak.

  Bilgisayar ve Dikiş Makinası Dağıtımı

  2012 yılında Bangladeş faaliyetlerine yoğunluk kazandıran TİKA, okullarda bilgisayar kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı vermek adına Cox’s Bazar’da Turkey Bangladesh Friendship Computer Lab adı verilen 50 ünitelik bir Bilgisayar Laboratuvarı kurdu. Bölgede bulunan farklı okullarla Belediyeye 40 adet bilgisayar dağıtmıştı. TİKA, yine Cox’s Bazar sınırları içerisinde yaşayan ve Belediye tarafından düzenlenen Dikiş-Nakış kurslarında eğitim gören ihtiyaç sahibi 500 kadına dikiş makinası dağıtmıştı.

  Mesleki Eğitim ve Nitelikli İstihdamı Arttırmaya Yönelik Projeler

  Dünyanın en kalabalık ve nüfus yoğunluğu yüksek ülkeleri arasında bulunan Bangladeş’te TİKA, mesleki eğitim alanında çalışmalar yürütüyor. Yurtdışına yoğun göç veren Bangladeş için mesleki eğitim hayati önem taşıyor. Yurtdışına gönderilen işgücünün nitelikli olmaması nedeniyle ülke ekonomisi için hayati önem taşıyan “gurbetçi paraları” düşük düzeyde kalıyor. Ülkenin bu alandaki ihtiyacından hareket eden TİKA, Bangladeş’in Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir İşitsel Görsel Eğitim Merkezi kurarak, Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Bakanlığında ise tekstil alanında verilen eğitimlerde kullanılacak olan teknik malzemeleri hibe etti.

  Ayrıca, Bangladeş ticaretinde önemli bir yere sahip olan Chittagong’a bağlı Fatikchari’de Gemi Kaynakçılığı ve Endüstriyel Dikiş bölümleri bulunan ABC Turkey Bangladesh Technical School (ABC Türkiye Bangladeş Teknik Okulu) da TİKA’nın desteğiyle kurularak eğitime hazır hale getirildi.

  İnsani Yardım Faaliyetleri

  Myanmar’da yaşanan sorunlar nedeniyle sınır ülkesi olan Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesine sığınan Arakanlı mültecilere yönelik olarak 2012 yılı Ağustos ayında ve Mart ayı 2013 yılında gıda yardımı faaliyetinde bulunan TİKA, sosyal barışın korunması adına bölgede yaşayan Bangladeşlilere de yardım elini uzattı.

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ