• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Türkiye Barolar Birliği’nden HSYK mektubu
  a aa
  Tarih : 23 Ocak 2014 10:14
  Türkiye Barolar Birliği’nden HSYK mektubu
  TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB), HSYK'nın yeniden yapılandırılmasına dair değerlendirme ve önerilerinin yazılı olduğu mektubu, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan ve parti genel başkanlarına gönderdi.
  Türkiye Barolar Birliği’nden HSYK mektubu
  reklam
  reklam

  TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB), HSYK‘nın yeniden yapılandırılmasına dair değerlendirme ve önerilerinin yazılı olduğu mektubu, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarına, baro başkanlarına, işçi ve işveren konfederasyonlarına ve sivil toplum kuruluşlarına iletti.

  Yargıya güvenin Cumhuriyet tarihinde hiç görülmediği kadar azaldığı, yurttaşların hukuki güvenlik duygusunun ise yaralandığına vurgu yapılan mektupta “Bir kısım milletvekili tarafından verilen ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun işleyişinin yeniden düzenlenmesini öngören kanun teklifi ise yargının idareye daha da fazla bağımlı hale gelmesine yol açacak niteliktedir” ifadelerine yer verildi.

  “SEÇİMLER TARAFSIZ VE BAĞIMSIZ KURUL ELİYLE YAPILMALI”

  TBB tarafından yazılan mektupta yer alan HSYK’nın yeniden yapılandırılmasına dair değerlendirme ve önerilerinde öne çıkan satır başlıkları şu şekilde:

  “Yurttaşlarımızın hukuki güvenliğinin, huzurunun, toplumsal barışın, özgürlüğün, bilimin, sanatın ve hatta ekonomik istikrarın güvencesi; etkin, bağımsız, tarafsız adil yargılama ve savunma hakkını içselleştirmiş bir yargı sisteminin varlığıdır. Bunun için hakimlerin ve savcıların atanmaları, yükselmeleri, disiplin işlemleri, soruşturmaları ve her türlü özlük işlemlerinin ayrıca Yargıtay ve Danıştay’a üye seçimlerinin tarafsız ve bağımsız bir kurul eliyle yapılması gerektiği muhakkaktır.

  “YARGININ İDAREYE DAHA FAZLA BAĞIMLI HALE GELMESİNE YOL AÇACAK NİTELİKTE”

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Anayasa ile düzenlenmiş olan yapısının yukarıdaki ihtiyaca cevap vermediği açıktır. Bir kısım milletvekili tarafından verilen ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun işleyişinin yeniden düzenlenmesini öngören kanun teklifi ise yargının idareye daha da fazla bağımlı hale gelmesine yol açacak niteliktedir. Geldiğimiz noktada, yargıya güven, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş ölçüde azalmış, yurttaşların hukuki güvenlik duygusu hiç olmadığı kadar yaralanmıştır.

  “SORUNA EVRENSEL ŞARTLARDA ÇÖZÜM ÜRETMESİ ZORUNLULUK”

  Adalet mülkün temeli olduğuna göre, mülk temelsiz kalmadan önce, tüm siyasi partilerin, Türkiye Barolar Birliği’nin ilgili bütün sivil toplum örgütlerinin el ele vererek soruna ivedilikle, evrensel standartlara uygun çözüm üretmesi bir zorunluluk halini almıştır.

  “ORTAK AKLA ULAŞMAK ADINA BİRLİKTE ÇALIŞMAYA BAŞLANMALI”

  Bu çerçevede çözüm 12 Eylül 2010 referandumu öncesindeki sakıncalı sisteme dönmek, ne sakıncaları kısa dönemde fazlasıyla ortaya çıkmış mevcut yapıyı sahiplenmek, ne de yargı üzerinde idarenin kabul edilemeyecek ölçüde güç sahibi olması sonucunu doğuracak anılan kanun teklifini benimsemektir. Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu olarak, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun, Yüksek Hakimler Kurulu ve Yüksek Savcılar Kurulu şeklinde yeniden yapılandırılmasına, üyelerinin de çoğulcu ve katılımcı yöntemle belirlenmesine ilişkin değerlendirme ve somut önerilerimizi kanuni sorumluluğumuzun gereğini değerlendirmelerinize sunuyoruz. Dileğimiz ülkemizin bekasını ilgilendiren bu en temel sorun karşısında ilgili bütün kişi ve kurumların ortak akla ulaşmak adına bir an önce birlikte çalışmaya başlamalarıdır.”

  Kaynak: DHA

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ