• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”
  a aa
  Tarih : 05 Şubat 2014 17:19
  “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”
  Adana'da MİT TIR'larını aratan paralel yapılanma, polis ve jandarmayı çatışmanın eşiğine getirdi. Araçlardan biri Seyhan Komutanlığı'na çekilince 40 kişilik Polis Özel Harekat Birliği karakolun etrafını sardı. 'Verin, yoksa alırız' uyarısı jandarmaya geri adım attırdı.
  “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”
  reklam
  reklam

  Adana ve Hatay‘da Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait yardım TIR‘larına yapılan ‘paralel operasyon’la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli savcılığın başlattığı ‘casusluk’ soruşturmasının yanında mülkiye müfettişlerince de yürütülen incelemeler ‘paralel yapı’nın, devlet birimleri arasında çıkarmak istediği krizin boyutlarını gözler önüne serdi.

  BÜTÜN İZİNLER İPTAL

  Soruşturma dosyasına giren ifadelere göre Suriyeli Türkmenler için hazırlanan yardımları taşıyan TIR’lar ‘İçinde silah var’ denilerek operasyondan bir gün önce ihbar edildi. Dönemin TMK 10. madde ile görevli savcısı Aziz Takçı’nın talimatıyla yapılan baskınlar için o gün Jandarma‘daki bütün izinler iptal edilirken, güzergahları önceden bildirilen TIR’ların Adana’ya girişi beklendi. 19 Ocak günü MİT’e ait 3 TIR Sirkeli mevkiine gelince operasyon için düğmeye basıldı. Savcı Takçı’nın, Jandarma’ya talimat verirken, ‘Eskortlarda silahlı adamlar var, güvenlik önleminizi ona göre alın’ dediği öğrenildi.

  MİT’ÇİLER TARTAKLANDI

  250 kişilik Jandarma ekibi Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay’ın emriyle TIR’ları durdurarak, araçlara eşlik eden MİT personelini etkisiz hale getirdi. Kollarına ters kelepçe takılan MİT’çiler yere yatırılarak bir süre darp edildi. Hem Başbakanlık hem de Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un olaya müdahale etmesiyle kurtarılan MİT mensupları, devlet hastanesinden darp raporu alarak ilgililer hakkında şikayetçi oldu. El konulan 3 TIR’dan 2’si, operasyon öncesi haberdar edilen bazı medya organlarının haber servisleri eşliğinde kısa bir incelemenin ardından polise teslim edildi. Ancak kalan 1 TIR, Jandarma görevlileri tarafından Seyhan Karakolu’na çekildi.

  DEVREYE ÖZEL HAREKAT GİRDİ

  Seyhan Jandarma Karakolu’na çekilen TIR’da Jandarma Olay Yeri İnceleme yeleği giydirilen Jandarma İstihbarat görevlilerine kamera çekimi yaptırıldı. Devlet sırrı niteliğindeki bilgilerin deşifre olma ihtimali Adana Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi’ni harekete geçirdi. 40 Özel Harekatçı polis, Seyhan Jandarma Komutanlığı’na baskın yaparak TIR’ı kuşattı. Bu esnada Emniyet yetkilileri, Jandarma komutanlarına rest çekerek TIR’ı derhal vermeleri, aksi takdirde çatışmaya girmek zorunda kalacaklarını bildirdi.

  KARAKOLDA TIR RESTİ

  ‘Paralel yapı’nın emriyle gerçekleşen korsan baskınlar sonucu Jandarma ile Emniyet’in restleşme noktasına gelmesi, yaşananların vehametini gözler önüne serdi. Özel Harekat ekibinin resti üzerine Jandarma, kaçırdığı TIR’ı polise teslim etmek zorunda kaldı. TIR komplosuna karışan ‘paralel yapı’ya mensup kişilerin, başlatılan ‘casusluk’ soruşturmasına dahil edilmesi bekleniyor.

  MİT’te sızma

  Başbakan Erdoğan’ın ‘ihanet’ olarak nitelendirdiği TIR krizinde MİT’in içindeki ‘paralel kanadın’ da etkin rol aldığı ifade ediliyor. Devlet sırrı niteliğindeki TIR’ın güzergah ve geçiş saatinin sadece MİT mensupları tarafından bilinebileceği kaydedilirken, operasyondan bir gün önce yapılan ihbarda bu bilgilerin hepsinin olması ‘sızma’ kuşkularını artırdı. Jandarma’ya giden ihbarda TIR’ın içinde hangi malzemelerin olduğunun bilgisi dahi ulaştırıldı. Jandarma operasyona hazırlıklı geldi. Yanlarında getirdiği malzemeler arasında demir makası ile vinç de bulunuyordu.

  DEŞİFREYİ POLİS ÖNLEDİ

  Savcılığın ve baskınları düzenleyen Jandarma ekiplerinin operasyona eşzamanlı olarak basına haber servisi yapması da diğer bir dikkat çeken nokta oldu. MİT mensuplarının etkisiz hale getirilmesinin ardından sinyal kesici ‘jammer’ları kapattıran Savcı Aziz Takçı, bölgeye gelen basın mensuplarının olay yerinden ‘canlı yayın’ yapmasını sağladı. Bunun yanında, MİT görevlilerinin deşifre olmasını engellemek için basın mensuplarının olay yerine yaklaşmasına ise Polis Özel Harekat birimleri engel oldu.

  Nöbetteki savcıya by-pass

  19 Ocak’ta Adana’daki TIR baskınında skandalların ardı arkası kesilmezken, bir başka ayrıntı da 1 Ocak’ta Hatay’da durdurulan TIR’a ilişkin ortaya çıktı. MİT’in Türkmenlere gönderdiği yardım malzemesi taşıyan TIR’lar özel yetkili savcı Özcan Şişman’a gelen bir ihbar üzerine Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde durdurulmuştu. TIR’lara Hatay’da Suriye sınırına yakın bölgeye kadar dokunulmadı; Hatay’da ise operasyon emri verildi. O gün görevli olan nöbetçi savcı Atilla Rahimi ise pasifize edilerek konuyla ilgili kendisine bilgi verilmedi. Operasyonu o gün nöbette olmayan savcı Özcan Şişman bizzat yönetti. Olay eşzamanlı olarak basına sızdırıldı ve ülke genelinde TIR baskınlarına ilişkin gündem oluşması sağlandı.

  Kaynak: Yeni Şafak

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

   • Mahkemenin Fazıl Say kararına itiraz

    Mahkemenin Fazıl Say kararına itiraz

    Fazıl Say'ın, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" gerekçesiyle İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı ve karara bağlanan davanın şikayetçisi Ali Emre Bukağılı,...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ