• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  THY’nin pilotları yanlışlıkla kaçırılmış
  a aa
  Tarih : 23 Ocak 2014 10:14
  THY’nin pilotları yanlışlıkla kaçırılmış
  Beyrut'ta kaçırılan ve 71 gün esir kalan pilotlardan Murat Akpınar, teröristlerin kendilerini yanlışlıkla kaçırdığını, asıl kaçıracakları ekibin THY'nin başka pilotları olduğunu söyledi.
  THY’nin pilotları yanlışlıkla kaçırılmış
  reklam
  reklam

  TALPA (Türkiye Havayol Pilotları Derneği ) tarafından bugün Atatürk Havalimanı‘nda yapılan 3. çalıştayın öğleden sonraki oturumunda Beyrut’ta kaçırılan ve 71 gün esir kalan pilotlardan Murat Akpınar, teröristlerin kendilerini yanlışlıkla kaçırdığını, asıl kaçıracakları ekibin THY’nin başka pilotları olduğunu söyledi.

  Çalıştayın öğleden sonraki oturumunda “Uçuş Ekiplerinin Güvenliği ” konusunda yapılan konuşmalardan sonra Lübnan’da kaçırılan pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca‘dan da yaşadıkları hakkında bilgi vermeleri istendi. Murat Akpınar bu tür olaylarda sezgilerin çok önemli olduğunu ve o gün her şeyin ters gittiğini belirterek kendilerini kaçıran teröristlerin yanlışlık yaptığını, kaçırıldıktan sonra anladıklarını belirterek şunları söyledi:

  “Bizi kaçıranlar olaylar bittikten sonra anlattılar. Bizi Türkiye’ye geri dönen ekip zannettikleri için kaçırmışlar. Çünkü bütün kaçırma planlarını onların üzerine yapmışlar. Bu insanlar bizim uçuşa giden arkadaşlarımızın boy boy fotoğraflarını çekmişler. Yani kaçıracakları biz değilmişiz. Bizden önce uçağı teslim alan bir abimiz ve onun yanındaki ekipmiş. Tek tek resimleri çekilmiş, tek tek bütün kaçırma işlemini yapan ekibe dağıtılmış. Alınacak ve bırakılacak olanlar işaretlenmiş. Netice itibariyle onlar da bizi ilk karşılarında gördüklerinde çok şaşırdılar. Şeflerinden biri bana ,’Kır saçlı, senden daha kısa boylu birini bekliyordum. Sen nereden çıktın ‘ dedi. “

  HALA KENDİSİNİ SORGULUYOR

  Yaşadıkları olayları anlatmaya başlamadan önce başından başka bir olayla örnekler veren Kaptan Pilot Murat Akpınar 1996 yılında kaçırıldıktan sonra denize çakılan uçağın kaptan pilotu ile yıllar önce beraber uçtuğunu ve bu olayı kendisine kokpitte anlatırken hala o günü yaşadığını belirterek şöyle konuştu:

  “2007 yılında Atlas Havayollarında çalışıyordum. Etopyan Airlines adına uçarken uçakta bir kaptanla tanıştım. Kendisi 1996 yılında kaçırıldıktan sonra denize çakılan kaptandı. Hala kendini sorguluyordu. O kazada 75 kişi ölmüş 55 kişi de sağ olarak kurtulmuştu. Kokpite iki tane zencinin geldiğini ve bira şişesiyle kafasına vurulduğunu, kafasının yarıldığını ve başından kanlar akarken diğerinin arkasından gırtlağına sarıldığını ve bizi Avustralya’ya götüreceksin dediğini anlattı. Sonra teröristlerin teklifini kabul ettiğini söyledi. Ancak Kenya üzerinde dönmeye başlamış. Sonra adamlar farkına varınca tekrar saldırıya geçmişler. Yaralı ve başından kanlar akrken bu arada tek motor da durmuş.Tek motorla alçalmaya başlamış.Bir ada gördüğünü ancak oraya inemeyeceğini anlayınca denize inmeye karar vermiş. Dalganın karşısına inmesi gerekirken uçağı sağa doğru çevirdiğinde kanadı kaptırmış ve uçak parçalanmış. Bütün bu olaylardan sonra bu kaptanın aradığı tek bir cevap vardı. Acaba ne yapabilirdim de herkesi kurtarabilirdim.

  Şimdi bende aynı cevabı arıyorum. Acaba ne yapabilirdim de bu duruma düşmeyebilirdik. “

  THY’YE EŞİNİN ZORUYLA GİRMİŞ

  THY’ye eşinin zoruyla girdiğin belirten Murat Akpınar , ” Kendisi THY’de müdür. Çocuklar büyüdü, başedemiyorum gel başlarında dur, güvensiz yerlere gidiyorsun, buraya gel güvenli şekilde uç dedi. Sonuçta insanların tatile gittiği yerde başımıza bu geldi” dedi.

  Olayın oluş şeklini anlatırken başından geçenle ilgili olarak konuşan Kaptan Pilot Murat Akpınar ,” Uçaktan indiğim andan itibaren sezgilerimde bir takım şeyler oldu. Muratla ilk kez uçuyordum Yanımdaki kabin amirine bile sürekli bir şeylerin yanlış gittiğini anlattım. Ama koparamadım. Netice itibariyle o gün Beyrut’a inerken ,izinli olarak yüksek sürat yaptım ve Lufthansa ve BA ‘nın önüne geçerek inişe geçim. Önümde Pegasus iniyordu. Rüstem Kaptan kullanıyordu. Birbirimize iyi bayramlar diledik.

  Sonra kendimi sorguladım acaba ben bu yüksek sürati uygulamasaydım Lufthansa’nın ve BA’nın pilotları benim önümden çıksalardı acaba bu olay onların başına mı gelirdi?

  Vardığım sonuç şu; biz olmasaydık ama birileri olacaktı. Ama takdiri ilahiyeyi yenemiyorsunuz. Bizim başımıza geldi” dedi.

  KISA YATILARDA ARTIK OTELE GİTMEM.

  Bu tür çalıştaylarda daha çok katılımlar olması gerektiğini belirten Murat Akpınar bundan sonra hayatında yapacağı bazı şeyler içinde şöyle konuştu:

  “Bundan sonra hayatımda yapacağım bazı şeyler var. Eğer böyle bir sezgi ve duygu içersine girersem, böyle bir yatıda, 6 saatlik 5 saatlik bir yatıda bundan böyle otele gitmeyi düşünmüyorum. Hani belki korkudan diyeceksiniz, belki sonunda bir şey olmamış olabilir başka şeyde olmuş olabilir. Artık o sezgilerime kesinlikle güveneceğim. O gün bu sezgilerime güvenmedim, kıramadım ama artık bundan sonra kırarım diye düşünüyorum. Kaptan olarak tecrübelerimiz var. 19 yıldır yatıya gidiyorum 19 yıldır nasıl çıktığımı biliyorum nasıl karşılandığımı biliyorum. Herşeyi çok iyi biliyorum ama o gün kıramadım. Bundan sonraki düşüncem, eğer böyle bir şey başıma geldiği zaman birşeylerin ters gittiğini anlamaya başladığımda bunu kırmak için elimden gelen herşeyi yapacağım.

  Bizi kaçıran insanlar bir kamyonla bir kişiyi aldılar ama iki kaptanla dokuz kişiyi aldılar. Onlar bizim kıymetimizi çok iyi biliyorlardı. Tek düşüncem biz pilotlar olarak bizde gücümüzün farkına varalım. “

  Daha sonra konuşan diğer kaptan Murat Ağca ise yaşadıklarını ileride bir kitap haline getireceklerini ancak bunu en erken 15 yıl sonra yayınlayacaklarını söyledi.

  Kaynak: DHA

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ