• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Sinüzitte doğru bilinen yanlışlar
  a aa
  Tarih : 28 Ocak 2014 0:06
  Sinüzitte doğru bilinen yanlışlar
  Soğuk, kuru ya da nemli havalar, ıslak saçla sokağa çıkılması ve travma gibi nedenler sinüzitinizi tetikleyebilir. Sinüzite karşı nasıl tedbir alınması konusunda uzman tavsiyeleri:
  Sinüzitte doğru bilinen yanlışlar
  reklam
  reklam

  Özellikle le tetiklenebilen sinüzit ile başa çıkabilmek için birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü‘nden Prof. Dr. Sami Katırcıoğlu, sinüzit ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

  Sinüsler, kafa kemikleri içinde yerleşen ve ağızları burun boşluğuna açılan havalı boşluklardır. Normal bir nefes aldığımızda burnumuzdan giren hava akciğerimize gider, akciğerden dönen hava sinüslerde dolaşır ve biz ikinci nefesimizi alırız. Bu havalanma esnasında sinüslerin iki küçük kapısı tıkanır ve bu kapıları herhangi bir sebeple tıkayan bir durum sinüzit hastalığına sebep olmaktadır.

  Sinüzitin belirtileri kişiden kişiye göre değişiyor

  Genelde insanlar baş veya yüz bölgesi ağrıdığında bu durumun sinüzite işaret ettiğini düşünmektedirler; ancak sinüzit hastalığının en az rastlanan belirtisi ağrı, hastalar arasında yüzde 5 oranında görülmektedir. Sinüzitte daha ön planda olan şikayetler ise; burunda tıkanıklık ve akıntı, sesteki bozulma ve yüzde dolgunluk hissidir. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir.

  Kronik sinüzit cerrahi yöntemle ile tedavi ediliyor

  Sinüzitin dışında nezle, burun polipleri, burun bölmesi eğrilikleri, burun içinde yer alan bir tümör ve alerjik nezleler de sık görülen vakalardır. Bu tip hastalarda burun içi mukozası sürekli şiştiğinden hapşırma ve burun akıntısı nedeniyle sinüslerden bir ya da ikisinin deliğinin kapanması bir sinüzit tablosunun ortaya çıkması anlamına gelmektedir.
  Sinüzit iki şekilde görülmektedir. Akut sinüzit, dört hafta içinde ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Buna rağmen 4 hafta içinde sinüzit düzelmiyorsa artık kronik sinüzit safhasına girilmiştir ve bu durumun tedavi şekli cerrahi olmaktadır.

  Islak saçla uyumak ya da sokağa çıkmak sinüzit nedeni

  Islak saç ile dışarı çıkmanın ve uyumanın sinüzite etkileri çok fazladır. Burnunda alerjisi veya polipleri olan veya alerjiye bağlı burun etleri büyüyen kişiler ıslak saçla dışarı çıktığında bu kişinin burun mukozası sıcak-soğuk değişimi esnasında alerjik olarak şişeceğinden ve sinüslerin delikleri kolayca kapanacağından sinüzit olma riski artmaktadır. Sinüziti olan kişinin kısa saçlı olması bu riski ortadan kaldırmamaktadır. Bu, sıcak-soğuk değişimi ile ilgili bir problemdir ve herkeste görülebilir; fakat genel olarak burunda bunu kolaylaştırabilecek bir yatkınlık veya hastalık olması gerekmektedir.

  Kış mevsiminde dış faktörlere dikkat!

  Akut sinüzitin tekrarlayan bir hastalık değildir ama kişinin kronik bir sinüziti varsa yani sinüslerin kapısını kapatan polip, alerji ya da oraya gelen bir kemik, tümör gibi bir sorunu varsa o zaman kişi kış mevsiminde sık sık sinüzit atakları geçirmektedir. Bu durumda sinüzit olmamak için bu sebebi ortadan kaldırmak gerekmektedir. Dış faktörler ortadan kaldırıldığı zaman kişilerin sağlığına kavuşmasının önünde bir engel olmamaktadır.

  Sinüzitte doğru bilinen yanlışlar hayati tehlikeye neden olabiliyor

  Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülüp uygulanan birtakım yöntemlerin hayati birtakım sonuçlara neden olmaktadır. Sinüzite iyi geldiği düşünülen birtakım bitkiler buruna sıkılmamalıdır. Aksi takdirde kullanılan bitki, burnun arkasından alt solunum yoluna doğru akarsa bir gırtlak ödemine neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilmektedir. Bunun dışında burun süratli sümkürülmemelidir. Çok şiddetli sümkürmelerde burundaki enfeksiyon kulağa gidebilmektedir. Bu durum ise orta kulak iltihabı ile sonuçlanabilmektedir.

   

  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

   • Baş dönmesi hayatınızı zorlaştırmasın

    Baş dönmesi hayatınızı zorlaştırmasın

    Acıbadem Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Köybaşıoğlu vertigo ile ilgili merak edilenleri açıkladı. Prof.Dr. Köybaşıoğlu, vertigonun toplumda sık olarak zannedilenin aksine bir...

   • Rahim naklinde ikinci kez annelik heyecanı!

    Rahim naklinde ikinci kez annelik heyecanı!

    Prof. Ömer Özkan, Derya'ya ikinci kez embriyo nakli yapılacağının müjdesini verdi. Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan ekibiyle dünyada bir...

   • Şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi geliyor

    Şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi geliyor

    Mi­de ra­hat­sız­lı­ğı olan has­ta­la­ra ana­so­nu öne­ren Dr. Ömer Coş­kun, “Gaz sök­tü­rü­cü özel­li­ği ile mi­de ve ba­ğır­sak gaz­la­rı­na kar­şı fay­da­lı­dır. Mi­de ra­hat­sız­lı­ğı ya­şa­yan has­ta­lar...

   • Artık kanserin de bankası olacak

    Artık kanserin de bankası olacak

    Avrupa Immunogenetik Akreditasyon belgesi ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı ilk kemik iliği bankasını kurma yetkisi alan İzmir Tepecik Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bilimsel araştırmalara kaynak...

   • Kadınların şeker hastası eş riski

    Kadınların şeker hastası eş riski

    Kanada'daki Mc Gill Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, kötü beslenme alışkanlığı ve hareketsizliğin eşleri etkilediğini gösterdi. Araştırmaya imza atanlardan Dr. Kaberi Dasgupta, sonuçların...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ