• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Sadece nefes alıyordum şimdi…
  a aa
  Tarih : 28 Ocak 2014 0:06
  Sadece nefes alıyordum şimdi…
  İki yıl önce, Türkiye'nin yüz nakli yapılan ilk kadın hastası olarak tıp literatürüne geçti.
  Sadece nefes alıyordum şimdi…
  reklam
  reklam

  Nakil yaptıran diğer hastaların aksine, bugüne kadar medyadan kaçan Hatice Nergiz‘in hayat felsefesi, “Can bedenden çıkmayınca umut kesilmez”.

  Kahramanmaraşlı Hatice Nergiz’in (21) yüzü, 15 yaşında babasının av tüfeğiyle parçalandı. Yaklaşık iki yıl önce gerçekleştirilen nakil sonrası özgürce sokağa çıkabiliyor, Nazım Hikmet’e atıfla, “Ne silmek isterdim bir şeyi hayatımdan, ne de eklemek; sildiğimizin daha kötüsü olmayacağını nereden bilebiliriz” diyor. Azminin başkalarına da örnek olması için hayatını yazıyor. “Sadece nefes almak değil, yaşamak istiyorum” adını vermeyi düşündüğü kitabında zor şartlar altında bile ayakta durulabileceğini anlatıyor.

  ARTIK BAKIŞLARI UMURSAMIYORUM

  Nakil sonrası medyayla arasına mesafe koyan Nergiz’i, doktoru plastik cerrah Prof. Dr. Selahattin Özmen aracılığıyla ikna ettik ve son operasyon öncesi Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde buluştuk. İki yıldır, ailesiyle yaşadığı Kahramanmaraş’ın Ayaklıcaoluk Köyü ile Ankara arasında mekik dokuyor. 15 yaşından bugüne kadar geçirdiği ameliyatların sayısını hatırlamıyor. “Küçükken doktor olmak isterdim. Hala merakım var ama doktorlarımı gördükten sonra… Çok zor meslek” diye iç geçiriyor.

  Beşi kız yedi çocuklu, çiftçi bir ailenin kızı Hatice. Çalışkan bir öğrenci. Ablaları ilkokul mezunu olmasına rağmen o okumak istiyor. Ortaokul son sınıftayken başına, detaylarını anlatmak istemediği bu olay geliyor. Okuma hayali yarım kalıyor ve hastane macerası başlıyor. “Aile ortamına bile çıkmak, konuşmak istemiyordum. Sokağa çıkıyorsun; insanlar bakışlarıyla, sözleriyle seni rahatsız ediyor; bu yaşamak değil” diye anlatıyor o günleri. Bir doktorunun tavsiyesiyle yazmaya başladığı kitabının ismini “Sadece nefes almak istemiyorum, yaşamak istiyorum” koymak istemesi de bundan. Şimdi o bakışların azaldığını anlatırken, “En önemlisi de ben artık o bakışları umursamıyorum” diyor.

  SAĞLIK, GÜZELLİKTEN ÖNEMLİ

  “Güzellik bir anlam ifade ediyor mu” sorusuna, “Bazen insan dışarı çıktığında özeniyor ama çok da fark etmiyor benim için. Güzellikten daha önemli şeyler var, sağlık gibi” karşılığını veriyor. Makyaja mesafeli. “Yüzüm için sadece nemlendirici kullanıyorum” diyor. Evlilik, henüz planları arasına girmemiş. Operasyonlar tamamlanınca önce yarım bıraktığı eğitimini tamamlamak, sonra da zorlanmayacağı bir işte çalışmak istiyor.
  Köyde sosyalliği yakalayamasa da sanal alemde oldukça aktif. Son bölümüne geldiği kitabıyla, “İnsan istedikten sonra her şeyi yapabilir. Zor şeyler yaşadım ve yaşamaktayım. Buna rağmen insan nasıl ayakta durur onu anlatmak istiyorum. Hata yapan bir insanın doğruyu yakalayabilir ve hatalarından ders çıkarabilir” mesajı vermek istiyor.

  MAKYAJ YAPSA İZLER GÖRÜNMEZ

  Yüzünde patlayan tüfekle sol göz, çene, burun ve üst dudağını kaybeden Hatice Nergiz’e 28 yaşındaki Moldovalı Olga Aygün’ün yüzü nakledilmişti. 17 Mart 2012’de Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan nakil, Türkiye’de çene ve dişlerle birlikte yapılan ilk nakil olarak literatüre geçti. Prof. Dr. Selahattin Özmen, “Makyaj yapsa izler görünmez. Bir-iki yıl içinde çok daha güzel olacak” diyor. Son ameliyatı Özmen’in ekibinden Doç. Dr. Kemal Fındıkçıoğlu yaptı.

  MÜMKÜN OLURSA YÜZÜMÜ DE BAĞIŞLARIM

  Kahramanmaraş dışında sadece Ankara’yı gördüğünü söyleyen Nergiz ile Botanik Parkı’nı gezdik. Tam olarak sağlığına kavuşunca mümkün olursa yüzü dahil tüm organlarını bağışlayacağını söylüyor.

  DİĞER KADIN HABERLERİ

   • Evli kadının soyadı zaferi

    Evli kadının soyadı zaferi

    Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, başvurucu, evlendikten sonra sadece eski soyadını kullanmak için Fatih 3. Aile Mahkemesinde dava açtı.Mahkeme, davayı reddetti. Temyiz talebi de Yargıtay tarafından...

   • Kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor

    Kadına yönelik şiddet her geçen gün ar...

    Kadına yönelik şiddetin son kurbanlarından biri de Dokuz Eylül Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi Serpil Erfındık oldu. Erfındık'ın boşandığı eşi tarafından koruma kararının bittiği...

   • Tüm cilt tipleri için bitkisel sırlar

    Tüm cilt tipleri için bitkisel sırlar

    İstediğiniz kadar düzenli krem kullanın, gece makyajınızı çıkarmadan yatmayın yine de yıllarla savaşmak kolay değil. Beklemediğiniz bir anda kendinizi cildinizin ışıltısı sönmüş olarak bulabilirsiniz. Aslında...

   • Kadın girişimciler Bulgurun Halleri’nde buluştu

    Kadın girişimciler Bulgurun Halleri...

    TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu (KGK), Boğaziçi Üniversitesi, Adana Sanayi Odası ve Garanti Bankası işbirliğiyle faaliyete geçen ‘Kadın Girişimci Yönetici Okulu' öğrencileri bulgurdan yapılan yemeklerin...

   • Mutsuz kadının beslenme rehberi

    Mutsuz kadının beslenme rehberi

    Oysa hem sağlıklı beslenmek hem de mutlu olmak mümkün. Besinlerin modumuz üzerinde ciddi etkileri olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Eğer doğru besinleri doğru zamanlarda tüketirsek, kilo almadan da...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ