• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  “Objektif ve dengeli bir rapor bekliyoruz”
  a aa
  Tarih : 23 Ocak 2014 10:15
  “Objektif ve dengeli bir rapor bekliyoruz”
  AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) Türkiye ya da hükümet yanlısı bir rapor değil,
  “Objektif ve dengeli bir rapor bekliyoruz”
  reklam
  reklam

  Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel temaslarının çok samimi geçtiğini belirterek, “Avrupa Parlamentosu’ndaki görüşmelerde çok sert olacak bir durum yoktu” dedi.

  Brüksel’de temaslarda bulunan Çavuşoğlu, AB Komisyonu’nun çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Birçok Avrupalı yetkilinin yanı sıra AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle ile de görüştüğünü kaydeden Çavuşoğlu, “‘(Füle ile) çok iyi bir diyalog, yapıcı bir diyalog ortamı oluşturduk kendi aramızda ve bunu devam ettireceğimize dair bugün tekrar teyitleştik. Çünkü bunun faydasını hem AB, hem biz görüyoruz” dedi.

  “AB tarafının Başbakan Erdoğan’ın Brüksel ziyaretiyle ilgili izlenimlerinin” sorulması üzerine Çavuşoğlu, şu yanıtı verdi:

  “Tüm görüşmelerde her şey gerek 2013 yılındaki olumlu gelişmeler, gerekse Türkiye’nin katettiği mesafeler ve Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili konuların hepsi, ya da 17 Aralık’la ilgili gelişmeler ve şu anda AB’nin de üzerinde durduğu konular konusunda çok samimi bir ortamda görüşmeler oldu. Başbakanımız da gerek parlamentoda, gerek diğer başkanlarla olan görüşmelerde çok samimi bir şekilde her türlü konuda sorulan sorulara cevap verdi. Ama bir şeyin altı çizildi, Türkiye’nin AB’ye, AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var. Zorluklarla içerisinde olsa bile devam eden müzakere sürecinin nihai amacı tam üyeliktir.”

  “Bazen yanlış anlaşılmalar olabilir”

  Bazen yanlış anlaşılmalar olabileceğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Buradan gelen mesajlar bazen Türkiye’de yanlış algılanıyor, bazen içinde bulunduğumuz zorluklar, Kıbrıs meselesi, açılmayan dosyalar, bazı ülkelerin negatif şeyleri AB’ye bakış açımızı değiştirebilir. Ama değişmeyen birşey var, Türkiye Avrupa’nın ortak değer ve standartlarını benimsiyor, AB’ye tam üye olmak istiyor” diye konuştu.

  Türkiye -AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Helene Flautre’nin, “Başbakan Erdoğan’ın ikna edici cevaplar veremedi” yönündeki görüşlerinin anımsatılması üzerineAB Bakanı Çavuşoğlu, “Bu konuda katılmak mümkün değil tabii ki, kendisinin görüşüdür. Ama Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da Başbakanımızın özellikle konuşmasından ve sorulara verdiği cevaplardan duyduğu memnuniyeti herkesin huzurunda söyledi. Sayın Flautre’den de orada böyle bir açıklama gelmedi” ifadelerini kullandı.

  “Bu tamamen espridir”

  Başbakan Erdoğan’ın, AP Başkanı Schulz ve siyasi liderlerin katıldığı toplantının gergin geçip geçmediği yönündeki soru üzerine de Çavuşoğlu, “En ciddi konuşmalar sırasında bile biz siyasetçiler espri yapabiliriz. Dolayısıyla Schulz ‘tüyler uçuştu’ diye bir espri yaptı. Ama Başbakan da ona başka bir espriyle, ‘iyi ki sandalyeler uçuşmadı, çünkü sandalyeler sabitti’ şeklinde yanıt verdi. Bu tamamen espridir. İçeride böyle çok sert olacak bir durum yoktu. Elbette Sayın Başbakanımız her zamanki gibi açık, net, sözünü sakınmadan vermesi gereken mesajları da verdi. Sorulan sorulara da cevabını verdi” dedi.

  “Kabul edilecek bir rapor değildi”

  Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) nasıl bir rapor beklediğine ilişkin ise Çavuşoğlu, Türkiye ya da hükümet yanlısı bir rapor değil, “objektif ve dengeli” bir rapor beklediklerini ifade etti. Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

  “Biz nasıl AB Bakanlığı olarak kendi ilerleme raporumuzu hazırlarken yoruma kaçmadan, tüm Türkiye’deki gelişmelerin filmini çekerek raporumuza koyuyorsak, AB ya da AP de Türkiye ile ilgili gelişmeleri objektif bir şekilde rapora yansıtması gerekir. Böyle olduğu zaman raporun Türkiye’de de bir karşılığı oluyor. Biz kesinlikle yapıcı eleştirilerden rahatsız olmayız ama eksik bilgi, yanlış bilgi, önyargılarla ilgili Türkiye hakkında yanlış değerlendirmeler yapılırsa elbette buna karşı biz de görüşümüzü açık bir şekilde dile getiririz. Raportörle de açık bir şekilde konuşuyoruz, onların düşüncelerini dinliyoruz, onlar da bu diyalogdan memnun. Gezi olaylarında hemen sonra çok aceleci bir rapor çıkmıştı ve o rapor gerçekten çok dengesizdi, kabul edilecek bir rapor değildi. Aynı yıl içerisinde ilerleme raporuna baktığımız zaman son derece objektif, Türkiye’yi eleştiren ama doğruları da gelişmeleri de kapsayan bir rapordu.”

  Fasıllarla ilgili beklenti konusunda ise Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın AB dönem başkanlığı sürecinde bir faslın ya da fasılların açılması sadece müzakere sürecini daha ileriye götürmeyeceğini, aynı zamanda çok anlamlı ve sembolik olacağını kaydetti. Çavuşoğlu, 23. ve 24. fasıllarla ilgili daha önce kurulan çalışma grubunun daha aktif hale getirme konusunda Füle ile teyitleştiklerini belirtti.

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Türkiye ziyaretiyle ilgili de Çavuşoğlu, “Hollande’ın ziyareti konusunda bizim tabii ki beklentilerimiz var ama gördük ki bizden daha çok AB’nin ve komisyonun beklentileri var ve Hollande’dan, Fransa’dan olumlu adımlar atmasını bizden daha çok AB bekliyor ve istiyor” diye konuştu.

  “AB ve diğer uluslararası örgütler ellerini taşın altına koymalı”

  Mevlüt Çavuşoğlu, AB Komisyonu’nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Kristalina Georgieva ile yaptığı görüşmede Suriye’deki savaş suçu belgelerinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, “Bu sürekli gündeme geliyor zaten. Bunlar gerçekten insanı dehşete düşüren, tüylerini ürperten görüntüler ve buna kimse duyarsız kalmamalı” dedi. Çavuşoğlu, Suriye’den kaçan mültecilere insani yardım konusunda AB ve diğer uluslararası örgütlerin ellerini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı.

  Çavuşoğlu, Brüksel’deki temasları sırasında Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok, AP’deki Türk kökenli parlamenterler İsmail Ertuğ, Emine Bozkurt ve Metin Kazak, AP Türkiye’nin Dostları Grubu Başkanı Alojz Peterle, Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt ve Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten ile görüştü.

  AB Bakanı Brüksel’de ayrıca, AB Komisyonu’nun istihdam ve sosyal işlerden sorumlu üyesi Laszlo Andor, genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Kristalina Georgieva ile bir araya geldi.

  Kaynak: AA

  DİĞER SİYASET HABERLERİ

   • Torun: O zihniyeti yerle yeksan edeceğiz

    Torun: O zihniyeti yerle yeksan edeceğiz

    Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, seçim çalışmalarını ilçelerde ve kentin çeşitli mahallelerinde gerçekleştirdiği vatandaş buluşmalarıyla yoğun bir tempoda sürdürüyor. Yatırımları ve...

   • AK Parti’li İpek: Biz hesabımızı millete veririz

    AK Parti’li İpek: Biz hesabımızı...

    AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek, partilerine süre biçenlerin ve ülkeyi istikrarsızlaştırmak isteyenlerin 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde alacakları cevapla büyük bir yanılgı...

   • Altan Tan’dan MHP’ye başsağlığı mesajı

    Altan Tan’dan MHP’ye başsa...

    BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, MHP Esenyurt seçim bürosuna düzenlenen saldırıyı kınadı.  seçim döneminde her türlü provokasyonun mümkün olduğunu belirterek, "Vefat eden kişiye Allah'tan rahmet...

   • Devlet Bahçeli: MHP’nin karşıtı medya ve PKK’dır

    Devlet Bahçeli: MHP’nin karşıtı ...

    MHP lideri Devlet Bahçeli Esneyurt'ta yaşanan  menfur saldırıyla ilgili konuştu. İçişleri Bakanımız yolda hareket halindeyken beni aradı ve başsağlığı dileklerini dilerken faillerin yakalanacağını söyledi. ...

   • Sadece bu fotoğraftaki en genç aday değil!

    Sadece bu fotoğraftaki en genç aday değil!

    AK Parti'nin İstanbul Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla Sinan Erdem Spor Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Toplantıda 39 İlçe'nin Belediye Başkan Adayları...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ