• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Kurtulmuş, cemaatin tanımını yaptı
  a aa
  Tarih : 20 Ocak 2014 11:18
  Kurtulmuş, cemaatin tanımını yaptı
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş katıldığı bir televizyonun programında önemli açıklamalar yaptı.
  Kurtulmuş, cemaatin tanımını yaptı
  reklam
  reklam

  Kurtulmuş programda şu açıklamaları yaptı;

  CEMAAT’İN TANIMI ŞÖYLE OLMALIDIR:

  Dini bir cemaatin tanımı şöyle olmalıdır. Geçmişte bizim İslami geleneğimizde böyle cemaatler tarih boyunca var oldu.

  Nedir? Mâsivadan insanlarıın ilgisini keserek onları Allah’a yöneltmektir. Onları olgun insanlar haline getirmektir. Yani dünyadan, dünyanın şaaşasından, debdebesinden, oyunlarından, pisliklerinden uzaklaştırıp onları Allah’a yöneltmektir bir cemaatin vazifesi.

  CEMAAT’İN ÜST YAPISI SİYASİ AKTÖR GİBİ DAVRANIYOR

  17 Aralık operasyonu ve sonrasında yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, Cemaat’in üst yapısının bir siyasi aktör gibi davrandığını belirtti, ancak bu tutuma Cemaat’in tabanından çoğu vatandaşın tepki gösterdiğini dile getirdi.

  Programda, “Bu kuşatmaya sahiplenme var. Çok güçlü bir şekilde yapılıyor bu. Acaba 17 Aralık’tan sonra nasıl bir kamuoyu kanaati oluştu?” şeklinde sorulan soruya Numan Kurtulmuş şöyle yanıt verdi:

  Siyaseti büyük oranda kamuoyunun talepleri ve beklentileri şeklindedir. Siz ne kadar kamuoyunu yönlendirmeye çalışacak bir takım işler yaparsanız yapın. Birkaç tane şey var.

  BU MİLLET YOLSUZLUKLARIN HER TÜRLÜSÜNE KARŞI

  Birincisi, bu millet yolsuzlukların her türlüsüne karşı. Kim bu milletin, bu devletin bir kör kuruşunu yediyse ya da yemeye vesile olduysa, bundan hesap sorulmasını istiyor.

  BU MİLLET VESAYETİN HER TÜRLÜSÜNE DE KARŞI

  İkincisi, bu millet her türlü vesayete de karşı. Nasıl askeri vesayete karşı çıktıysa, bugün söz konusu yargı vesayetine de karşı çıkar. Nasıl iç vesayete karşı çıktıysa, dış vesayete de karşı çıkar.

  HALKIMIZ HER ŞEYİN FARKINDA

  Halkımızın büyük çoğunluğu, dışarıdan bir konsorsiyum şeklinde düğmeye basıldığını biliyor. Kamuoyu meseleyi çok büyük oranda doğru algılamıştır. Zor bir dönem ama ben şahsen iyimser olanlardanım.

  Melik Yiğitel: Gülen Cemaati bu operasyonda açık açık bir aktör olarak karşımızda. Açık söyleyelim, en son Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın Başbakan Erdoğan hakkında yaptığı bir “Yezid” benzetmesi var. Cemaat bu süreçte neden bir aktör? Dini bir cemaatten bahsediyoruz sonuçta.

  CEMAAT’İN BÜTÜN BİREYLERİNİN BU İŞİN İÇİNDEYMİŞ GİBİ ALGILANMASINI DOĞRU BULMUYORUM

  Ben bir kere prensip olarak, bir cemaatin bütün bireylerinin bu konunun içindeymiş gibi algılanmasını doğru bulmuyorum. Bu olaylardan son derece rahatsızlık duyan, “gerçekten yanlış oluyor, ayıp oluyor, böyle olmamalıydı” diye düşünen çok geniş bir kitlenin olduğunu biliyorum. Dolayısıyla bir “Cemaat” diye herkesin topyekün aynı kefeye konulmasının doğru olmadığı kanaatindeyim.

  Dini cemaat olabilir, dinle hiç ilgisi olmayan bir cemiyet de olabilir. Bunlar eğer “bizim fikrimiz şu, şu kadrolarımızı yetiştirdik, bunların da devletin içerisinde görev almasını istiyoruz. Türkiye’nin geleceğine ilişkin öngörülerimiz bunlardır diyerek, fikirlerini, projelerini toplumla paylaşırlar. Hatta bunun da ötesinde bir lobi olarak siyasete etki etmeye çalışırlarsa da başımızın üstünde yeri var.

  BEDİÜZZAMAN’IN ÇEKTİĞİ SIKINTILARIN ÖZETİ BU

  Geçmişte bir sürü, başta merhum Said Nursi hazretleri olmak üzere, her birisinin hayatına baktığınız zaman bunu görüyorsunuz. Yokluklar, kıtlıklar… Ama çevresindekilere hep söylediği şey, bu dünyanın pisliklerinden, dağdağasından, karmaşasından uzaklaşıp onları hep Allah’a yöneltmek, olgun insan olmaya yöneltmek üzerine telkinlerde bulunuyor, tavsiyelerde bulunuyor. Kendi hayatının özeti de bu zaten. Çektiği sıkıntıların özeti de bu.

  Nakşibendilik, Kadirilik, Mevlevilik, Uşşakilik… Bunların hepsi de gönül olgunlukları, kalp olgunlukları, dünyadan el etek çekmek manasında söylemiyorum. Ama dünyanın pislikleri içerisinde aktör olmamak, onlara bulaşmamak, Allah’a yöneltmek şeklinde bir görevi olduğunu düşünüyorum.

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ