• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Kadınların ekmek mücadelesi
  a aa
  Tarih : 21 Ocak 2014 10:51
  Kadınların ekmek mücadelesi
  Türkiye'de turp ihtiyacının neredeyse tamamının karşılandığı Kadirli ilçesinde tarladan sökülen turplar, büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçiler tarafından Savrun Çayı'nın soğuk suyunda temizleniyor.
  Kadınların ekmek mücadelesi
  reklam
  reklam

  Türkiye’nin birçok bölgesinde etkili olan soğuk hava Kadirli ilçesinde çalışan turp işçilerini de etkiliyor. İşçilerin büyük çoğunluğunu oluşturan kadınlar, sabahın erken saatlerinde 30 lira yevmiye alabilmek için turp tarlalarına gidiyor.

  Kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan turpu tarlalardan toplayan işçiler, römorklara yükleyerek getirdikleri ürünü Savrun Çayı’nın soğuk sularındaki havuzlarda yıkıyor.

  Turp Üreticileri Birliği Başkanı Soner Topalhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl havanın yeterince yağışlı geçmemesi nedeniyle verimde azalma olduğunu söyledi.

  Havanın soğumasıyla Türkiye’deki turp ihtiyacının tamamının ilçeden karşılandığına dikkati çeken Topalhan, “Sezona iyi başladık. Hava şartları turp üretimini olumsuz etkiledi. Yağmur yağmaması nedeniyle verim alamadık. Şu an havalar soğudu. İnşallah bundan sonra iyi olur. Hava soğuk olduğu için diğer bölgelerde üretim yapılamıyor. Türkiye’nin turp ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılıyoruz. Umudumuzu yitirmedik. Soğuk havaya rağmen çalışmalara devam ediyoruz” diye konuştu.

  “Sabahın ilk ışıklarıyla işe başlıyorlar”

  İlçe Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir ise turp sektöründe yaklaşık 5 bin kişinin 4 ay süreyle soğuk kış günlerinde çalıştığını belirterek, sabahtan akşama kadar süren çalışma sonunda işçilerin 30’ar lira yevmiye aldığını ifade etti.

  Kadirli’de, her yıl ortalama 30 bin dekar alanda ekimi yapılan ve her yıl kasım ayının ortalarında hasadına başlanan turpun sökülmesi, temizlenmesi, yıkanarak torbalanması ve yurt geneline sevkine kadar geçen süreçte kadın işçilerin yoğunlukla çalıştığını dile getiren İspir, şunları kaydetti:

  “İşçiler, kış aylarının dondurucu soğuğunda ekmek parası için Savrun Çayı’nın buz gibi sularında kurulan havuzlarda akşama kadar turp yıkıyor. Çoğunlukla kadınların çalıştığı turp yıkama ve paketleme işi sabahın ilk ışıklarıyla başlayıp akşama kadar devam ediyor.”

  “Çalışmak zorundayız”

  Yaklaşık 15 yıldır turp yıkama işinde çalıştığını bildiren Fatma Sarıgöz (47) de aile bütçesine katkıda bulunmak için çalıştığını ve bu şekilde bir çocuğunu üniversitede okuttuğunu anlattı.

  Teslime Gülmez (40) ise Türkiye’nin birçok yerinde soğuk havanın etkili olduğunu ancak kendilerinin çalışması gerektiğini belirterek, “İki çocuğum okuyor. Çalışmak zorundayız. Birçok faydası bulunan turpu herkes yesin. Atalarımız, ‘turpu yemesen bile tarlasından geç’ derler” şeklinde konuştu.

  Kaynak: AA

  DİĞER KADIN HABERLERİ

   • Evli kadının soyadı zaferi

    Evli kadının soyadı zaferi

    Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, başvurucu, evlendikten sonra sadece eski soyadını kullanmak için Fatih 3. Aile Mahkemesinde dava açtı.Mahkeme, davayı reddetti. Temyiz talebi de Yargıtay tarafından...

   • Kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor

    Kadına yönelik şiddet her geçen gün ar...

    Kadına yönelik şiddetin son kurbanlarından biri de Dokuz Eylül Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi Serpil Erfındık oldu. Erfındık'ın boşandığı eşi tarafından koruma kararının bittiği...

   • Tüm cilt tipleri için bitkisel sırlar

    Tüm cilt tipleri için bitkisel sırlar

    İstediğiniz kadar düzenli krem kullanın, gece makyajınızı çıkarmadan yatmayın yine de yıllarla savaşmak kolay değil. Beklemediğiniz bir anda kendinizi cildinizin ışıltısı sönmüş olarak bulabilirsiniz. Aslında...

   • Sadece nefes alıyordum şimdi…

    Sadece nefes alıyordum şimdi…

    Nakil yaptıran diğer hastaların aksine, bugüne kadar medyadan kaçan Hatice Nergiz'in hayat felsefesi, “Can bedenden çıkmayınca umut kesilmez”. Kahramanmaraşlı Hatice Nergiz'in (21) yüzü, 15 yaşında babasının...

   • Kadın girişimciler Bulgurun Halleri’nde buluştu

    Kadın girişimciler Bulgurun Halleri...

    TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu (KGK), Boğaziçi Üniversitesi, Adana Sanayi Odası ve Garanti Bankası işbirliğiyle faaliyete geçen ‘Kadın Girişimci Yönetici Okulu' öğrencileri bulgurdan yapılan yemeklerin...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ