• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  İnternette yapılan düzenleme neler içeriyor?
  a aa
  Tarih : 20 Ocak 2014 2:27
  İnternette yapılan düzenleme neler içeriyor?
  Acarer, kamuoyunu meşgul eden internet düzenlemesi ile ilgili açıklama yaptı.
  İnternette yapılan düzenleme neler içeriyor?
  reklam
  reklam

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, 5651 Sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”da değişikliğe gidildiğini bildirdi.

  Yapılan değişiklikler ile kanunun önceki uygulamalarında karşılaşılan bazı sorunların giderilmesinin amaçlandığını kaydeden Acarer, “Kanun’da yapılan en önemli değişikliklerden biri tüm internet servis sağlayıcıların katılımı ile oluşturulacak Erişim Sağlayıcılar Birliği’nin kurulmasıdır. Bu birlik işletmecilere verilecek kararı bildirecek” dedi. 


  “URL bazında engelleme en fazla 28 saat içerisinde olacak”

  Kişilik haklarının ihlali ve özel hayatın gizliliğinin güvence altına alınacağını belirtildi. İnternet ortamında yapılan yayın nedeniyle kişilik hakları ihlal edilen kişiler, söz konusu içeriğin çıkarılması için talepte bulunabilecek. Hakaret, yalan haber gibi kişilik haklarının ihlali durumunda vatandaşların içerik, yer sağlayıcı veya sulh ceza mahkemesine müracaat edebileceğini belirten Acarer, “Kanuna göre Sulh Ceza Mahkemesi 24 saat içerisinde karar verecek ve erişimi URL bazında engellemek üzere Erişim Sağlayıcılar Birliğine gönderilerek. Yani site erişime kapatılmayacak, ilgili içerik erişimi engellenecek. Mahkeme kararı Erişim Sağlayıcılar Birliğine gönderilecek ve erişim sağlayıcılar birliği 4 saat içerisinde URL bazında engelleme yapacak. Bu durumda müracaat dahil erişimin engellenmesi 28 saati geçmeyecek” diye konuştu.

  “Özel hayatın gizliliği jet hızıyla korunacak”

  İstismar görüntüleri, uygunsuz video ve resimler gibi özel hayatın gizliliğinin ihlali gibi durumlarda vatandaşların hakları jet hızıyla korunacak.

  İnternette yapılan yayın içeriği nedeniyle, özel hayatın gizliliği ihlal edilen kişilerin şahsiyetlerinin zedelenmesinin önüne geçmeyi amaçladıklarını belirten Acarer, “Kişiler, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na içeriğin durdurulması talebinde bulunmasını takiben 4 saat içerisinde Erişim Sağlayıcılar Birliği gereğini yerine getirecek. Yani özel hayatın gizliliği jet hızıyla korunmuş olacak” dedi.

  Acarer, söz konusu kararın kalıcı olması amacıyla başvuru sahiplerinin 48 saat içinde sulh ceza mahkemelerine başvurarak karar almak durumunda olduğunun da altını çizdi.

  İnternette yapılan yayın içeriği nedeniyle, özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini düşünen vatandaşların, iddialarına ilişkin açıklama ve yayının tam URL adresi ve kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgiler ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına başvuracağının altını çizen Başkan Acarer, “Vatandaş özel hayatın gizliliği ihlali ile ilgili başvurusu ile URL bazında engellettiği içerik ile ilgili 24 saat içerisinde mahkemeye gitmesi gerekecek. Mahkeme, gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra kararını 48 saat içinde Erişim Sağlayıcılar Birliği’ne gönderecek. Mahkeme kararına göre aksi durumda erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden ortadan kalkacaktır” dedi.

  Kişisel veriler değil trafik bilgileri saklanacak

  Acarer, 5651 sayılı yasada yapılan bir değişiklik ile trafik bilgilerinin de bir süre saklanması zorunluluğunun getirildiğini bildirdi. Acarer, hiçbir sağlayıcının içeriğe yönelik bilgileri saklamayacağının altını çizerek, “Saklanacak olanlar içerik bilgisi değildir, sadece trafik bilgisidir. İddia edildiği gibi kişisel verilerin saklanması gibi bir durum söz konusu değildir, olamaz da” dedi.

  Yer sağlayıcılar için hapis cezası kaldırıldı

  Düzenlemede dikkat çeken bir başka nokta ise internet yer sağlayıcılarıyla ilgili getirilen yeni düzenlemeler olduğuna dikkat çeken Acarer, şöyle konuştu:

  “Daha önce erişimi engelleme kararını yerine getirmeyen yer sağlayıcıları hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebiliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte yer sağlayıcılarına hapis cezası kaldırılarak adli para cezası getiriliyor. Bu durumda yer sağlayıcıların Türkiye’de yatırım yapmasının önündeki önemli bir engel ortadan kalkıyor.”
   

  DİĞER SİYASET HABERLERİ

   • Torun: O zihniyeti yerle yeksan edeceğiz

    Torun: O zihniyeti yerle yeksan edeceğiz

    Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, seçim çalışmalarını ilçelerde ve kentin çeşitli mahallelerinde gerçekleştirdiği vatandaş buluşmalarıyla yoğun bir tempoda sürdürüyor. Yatırımları ve...

   • AK Parti’li İpek: Biz hesabımızı millete veririz

    AK Parti’li İpek: Biz hesabımızı...

    AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek, partilerine süre biçenlerin ve ülkeyi istikrarsızlaştırmak isteyenlerin 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde alacakları cevapla büyük bir yanılgı...

   • Altan Tan’dan MHP’ye başsağlığı mesajı

    Altan Tan’dan MHP’ye başsa...

    BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, MHP Esenyurt seçim bürosuna düzenlenen saldırıyı kınadı.  seçim döneminde her türlü provokasyonun mümkün olduğunu belirterek, "Vefat eden kişiye Allah'tan rahmet...

   • Devlet Bahçeli: MHP’nin karşıtı medya ve PKK’dır

    Devlet Bahçeli: MHP’nin karşıtı ...

    MHP lideri Devlet Bahçeli Esneyurt'ta yaşanan  menfur saldırıyla ilgili konuştu. İçişleri Bakanımız yolda hareket halindeyken beni aradı ve başsağlığı dileklerini dilerken faillerin yakalanacağını söyledi. ...

   • Sadece bu fotoğraftaki en genç aday değil!

    Sadece bu fotoğraftaki en genç aday değil!

    AK Parti'nin İstanbul Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla Sinan Erdem Spor Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Toplantıda 39 İlçe'nin Belediye Başkan Adayları...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ