• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Esed-El Kaide ilişkisini itiraf etti
  a aa
  Tarih : 21 Ocak 2014 21:50
  Esed-El Kaide ilişkisini itiraf etti
  Suriye'de El Kaide unsurlarıyla rejim arasındaki ilişki Irak-Şam İslam Devleti adlı örgütün yakalanan teröristleri tarafından itiraf edildi.
  Esed-El Kaide ilişkisini itiraf etti
  reklam
  reklam

  Taha Dağlı’nın haberi…

  Türkiye sınırı yakınlarındaki Rakka’da 9 Ocak’ta Özgür Suriye Ordusu tarafından ele geçirilen bir grup Irak-Şam İslam Devleti üyesi silahlı terörist, sorgulamalarında örgütün kendilerine rejimin talimatları doğrultusunda emirler verdiğini söyledi.

  Yakalanan teröristlerden biri, “Rakka’nın kuzeyindeki Masila’da Suriye Ordusundan ayrılarak muhaliflere katılan 11 askeri yakalamamız söylendi. Onları ele geçirdikten sonra 11 kişiyi rejimin görevlilerine teslim etmemiz yönünde emir aldık” diye konuştu.

  Başka bir militan ise “bizim grubumuzun başında komutan olarak Ebu Enes el Iraki vardı, ondan geçen yıl Rakka’da tren istasyonunu bombalama emri aldık ardından kasabadaki ambülansları ateşe vermemiz istendi, ambülansları yaktık ki yaralılar faydalanamasın diye” şeklinde konuştu.

  İsmi açıklanmayan bir diğer El Kaide üyesi ise Irak-Şam İslam Devleti’nin Rakka sorumlusu olan komutanları Ebu Enes el Iraki’nin aynı zamanda istihbarat çalışanı olduğunu iddia etti. El Kaide militanı, “Ebu Enes el Iraki, Iraklıydı, direktifleri direk rejimden alırdı, Suriye rejimi ve İran için çalışırdı, bugüne kadar hep bombalı eylemler düzenledi ve Özgür Suriye Ordusuna mensup askerleri hedef aldı” dedi.

  Rejimin El Kaide bağlantısını deşifre eden ifadeleri yayınlayan El Arabiya Televizyonu ayrıca Irak-Şam İslam Devleti’nin Marat el Numan bölgesinin komutanı (emiri) olan Abdullah kod adlı bir teröristle de röportaj yaptı.

  Muhalifler tarafından yakalandıktan sonra El Arabiya’nın görüşme fırsatı bulduğu Abdullah, bölgede bir çok sivilin ölümüne neden olduklarını, ölenler arasında çocuklar da bulunduğunu söyledi. Abdullah ayrıca üstlerine hiçbir şey soramadıklarını, sordukları zaman da “fitne var, böyle olması gerekiyor” gibi yanıtlar aldıklarını belirtti.
  Suriye’de rejimle El Kaide unsurları arasında bağ olduğunu geçen hafta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dile getirmişti.

  Muhalifler de bu ilişkiye uzun zamandır dikkat çekiyorlardı. Muhaliflerin iddiasına göre özellikle kuzeydeki kent ve kasabalarda Irak-Şam İslam Devlitinin Özgür Suriye Ordusundan aldığı bölgeler, 24 saat gibi kısa sürede tekrar rejimin kontrolüne geçiyor.

  Kaynak: Haber7

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ