• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Edremit Körfezi’nde bademler çiçek açtı
  a aa
  Tarih : 28 Ocak 2014 0:03
  Edremit Körfezi’nde bademler çiçek açtı
  Hava sıcaklıklarının bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Edremit Körfezi'nde badem ağaçları çiçek açtı.
  Edremit Körfezi’nde bademler çiçek açtı
  reklam
  reklam

  Burhaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süredir kış aylarında ilkbaharı aratmayan hava sıcaklığı yaşandığını söyledi.

  En yüksek hava sıcaklıklarının 20 dereceye ulaştığını ifade eden Okur, bu durumun badem ağaçlarının çiçek açmasına yol açtığını anlattı.

  Bu mevsimde badem ağaçlarının çiçek açmasının normal olmadığını dile getiren Okur, havaların sıcak gitmesine aldanarak zamanından önce çiçek açan ağaçlarda şubat-mart gibi aylarda olabilecek don nedeniyle ürün kaybı yaşanabileceğini bildirdi.

  Okur, “Sıcaklıklar mevsim normallerinin 7-8 derece üzerinde seyretti. Bu da meyve ağaçlarının bahar geldiğini düşünerek çiçek açmasına neden oldu. Kuvvetli rüzgarlar bu çiçeklerin dökülmesine, don günlerinde zarar görmesine yol açacak” dedi.

  Lapkesi’de ağaç dalları buz tuttu

  Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde ise yüksek kesimlerinde bulunan bazı ağaçların dalları buz tuttu.

  İlçenin Dumanlı Dağı bölgesinde hava sıcaklığı sıfırın altına düşmesi nedeniyle bazı ağaçların dallarında buz parçaları oluştu.

  Ziraat Odası Başkanı Sadık Özdem, bu yıl mevsim şartlarının oldukça farklılaştığını belirterek, “Ne yağmur ne de kar yağdı. Buğdaylar ekildikten sonra yağışlar olmadı. Ürünler iyi beslenemiyor. Meyve ağaçları havanın dönem dönem ılıman gitmesinden dolayı tomurcuklanmaya başladı. Kar yağışı ve havanın soğuması, ağaçların erken uyanmasını önleyebilir” dedi.

  İlçede uzun yıllardır meyve üreticiliği yapan Engin Çelebioğlu ise yüksek bölgelere yağan kara, meyve üretimi açısından sevindiklerini kaydetti.

  Kaynak: AA

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ