• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Çocuğunuz şu hareketi yapıyorsa dikkat!
  a aa
  Tarih : 19 Ocak 2014 23:48
  Çocuğunuz şu hareketi yapıyorsa dikkat!
  Son yıllarda çocukların ve gençlerin kalp hastalıklarıyla birlikte gelen kalp krizleri gündemde. Uzmanlar uyarıyor,
  Çocuğunuz şu hareketi yapıyorsa dikkat!
  reklam
  reklam

  Geçtiğimiz hafta içinde Konya’da 14 yaşındaki ortaokul öğrencisi, geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede öldü. Hatta hayatını kaybeden Emir Koçyiğit’in teneffüs sırasında kalbinin sıkıştığı anlatıldı. Arkadaşlarının anlattığına göre Emir’in son sözü, “Ben öleceğim herhalde” olmuştu…

  14 yaşındaki Emir, bir kez daha kalp krizlerinin çok küçük yaşta olabileceği gerçeğini bize anımsattı.
  Bir de Sinan var. Sinan Pınar… O Emir Koçyiğit’ten çok daha şanslı sayılır hayata döndüğü için. Sinan Pınar da 1,5 yaşındayken kalp ameliyatı geçiriyor. Yıllar içinde rahatsızlığı yeniden gündeme geliyor ve 13 yaşına bastığında ikinci kalp ameliyatını yaşıyor. Ve onu ameliyat eden Avrasya Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Esat Akıncı anlatıyor: Sinan’ı Koşuyolu Eğitim Araştırma Hastanesi’nde doğuştan kalp hastalığı nedeniyle 1,5 yaşında ameliyat etmiştim.

  Kalbinde delik vardı, kalple akciğer arasındaki damarda daralma vardı. 1,5 yaşındayken bayağı riskli bir ameliyattı. 13 yaşına kadar bu şekilde geldi. Kalple akciğer arasındaki damar daralıyor. Çocuk büyüdükçe bizim yerleştirdiğimiz kalp yaması küçük kalıyor. Zaman içinde de bu hastalar erişkin yaşa geldiğinde yeniden ameliyat edilir. Sinan’da da böyle oldu. Sinan’ın 2. Ameliyatında da kalp ile akciğer arasındaki bölgeye domuz kalp kapağının da kullanıldığı kapak damar kompleksi yerleştirildi. Başarılı bir ameliyat oldu. Kendisini taburcu ettik. Bir süre sonra kalp yetmezliği olacaktı. Ama şimdi hayatına normal şekilde devam edecek.

  Prof. Dr. Akıncı’ya, “Eskiden 70 yaşındaki insanların kalp krizinden ölmesi normal karşılanırdı. Yıllar geçtikçe 40 yaşındakilerin kalp krizi geçirmesi normal gelmeye başladı. Şimdilerde çocuklar kalpten ölüyor” konusunu sorduk… Prof. Akıncı, “Çocuğunuzda efor kaybı varsa, kısa bir eforda çömelme ihtiyacı hissettiğini görüyorsanız, kilo artışında yavaşlık gündemdeyse dikkat” diyor.

  Çocuklarda kalp hastalıklarının nedenleri nelerdir?

  En çok doğumsal kalp hastalıkları meydana gelir. Çok değişik tipleri vardır. Bazıları kompleks dediğimiz grup hastalıklarda doğumdan kısa süre sonra müdahale edilmezse birkaç ay içinde çocuklar ölebiliyor. Veya şu anda bazı hastalıklar rahim içinde tespit edilebiliyor. Bu süreçte ameliyat edilebiliyor. Bazı hastalıklar var ki doğuştan geliyor çözümü de olmuyor. Bazılarında damar çıkışları ters oluyor. Aort sol kalpten çıkar bu bazen ters olur. Bu çocuklar mor renkte doğarlar ve bir iki ay içinde ameliyat edilmesi gerekir. Eskiden yüksek ölüm oranları vardı ama artık düşük bu oranlar.

  11 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA BY-PASS

  Son zamanlarda çocuklar kalp nedeniyle hayatını kaybediyor. Belki geçmiş yıllarda da vardı ama bu kadar basına yansımıyordu. Acaba geçmişte var mıydı da yoksa çevresel faktörler mi tetikledi bu hastalıkları?

  Avrasya Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Esat Akıncı , Doğuştan kalp hastalığı olan çocukların durumu genellikle 10 yaşına kadar ortaya çıkar. Bulgu verirler. Kirli ve temiz kanın birbirine karıştığı durumlarda çok erken bulgu verir. Sizin söylediğiniz olaylarda sebepler fark edilmeyen kalp kas duvarı kalınlıkları, kapak hastalıkları olabiliyor. Fark edilmiyen yüksek tansiyon olabiliyor. Bir de doğuştan çok yüksek kolesterollü çocuklar olabiliyor. Bu çocukların damarları da çok erken tıkanıyor. Yıllar önce 11 yaşındaki bir çocuğa by-pass yapmıştık. Ailesel yüksek kolesterol riski olanların erken yaşta kalp krizi riski olabiliyor. Aort damarına ait hastalıklar oluyor. Aortun belirli bölgelerinde darlık olunca ani ölüm tablosu da ortaya çıkabiliyor.

  ÇOCUK OYUN OYNARKEN ANİDEN ÇÖMELİYORSA DİKKAT

  Bulgular nelerdir peki?

  Ani ölüm olgularında birşey anlayamıyorsunuz. Rahatsızlık yok çünkü. Ani kalp durması denilen, nadir görülen bir durum da var. Otopsilerde bulamıyorsunuz bunu da. Çocuklarda böyle bir durum da olabilir. Doğumsal kalp hastalıklarında, kalp deliklerinde efor kapasitesi düşük olur. Çocuk oyun oynarken erken yorulur. Daha ciddi olanlarda kısa eforda hemen çömelme ihtiyacı hissederler. Çömelme kanın kalbe dönüşünü artırır çünkü. Gelişme geriliği, kilo artışında yavaşlık olursa çocuğunuzun kalbinde bir sorun olabilir.

  CAN BOĞAZDAN GİDER

  Aşırı korku, heyecan varsa bu hastalıkları tetikleyebilir mi?

  ABD’de fast food nedeniyle erken obezite yaşanıyor. Çocuklar 4 yaşındayken obez oluyorlar. O yüzden erken yaşlarda kalp krizleri görülebiliyor. Bizde o kadar sık görülmüyor. Beslenme de bir faktör olabilir. Besinlerle ilgili olarak fast food, günlük kullanılan gıdalardaki içerikler değiştiği için, naturel beslenmeden uzaklaştığımız için damar hastalıklarında genel bir artış var.

  Teknoloji ilerlese de kanser ve damar hastalıkları artıyor. Can boğazdan gelir denirdi ama onu can boğazdan gider diye değiştirmek gerekiyor. Tuzu azaltmalı, karbonhidratlı gıda yenmemeli. Hormonlu gıda sorunlarımız var. Belirli bir yaştan sonra, 20’li yaşlardan sonra, dengeli ve düzenli beslenme, düzenli egzersiz önemli. Bunlar yapıldığında damarlar korunuyor. Ailesel yatkınlık varsa mutlaka kalp damar taramasına girilmeli. Kolesterol çok önemlidir. Eğer ki ailesel yatkınlık varsa damar sertliğindeki suç kimde diye baktığımızda yüzde 60’ı genlerde çıkıyor. Sonrası çevresel faktörlerdir. Sigara kullanılıyorsa, şeker hastalığı, yüksek kolesterol varsa kalp hastalığı sebebidir. Genetik faktör varsa, kontrollü yaşanmalı. Bu kader gibi bir durumdur. Eninde sonunda bir damarda tıkanıklık olacaktır. Siz bunu 40 yaşında yaşayacağınıza 60- 70 yaşlarında yaşayabilirsiniz. Tüm bunlar da düzenli yaşamla, düzenli beslenmeyle olur.

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ