• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Büyük kampanya: ‘Sana ihtiyacım var’
  a aa
  Tarih : 22 Ocak 2014 7:09
  Büyük kampanya: ‘Sana ihtiyacım var’
  AFAD Başkanı Oktay, Suriye için başlatacakları
  Büyük kampanya: ‘Sana ihtiyacım var’
  reklam
  reklam

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Suriye için başlatacakları “Sana İhtiyacım Var” kampanyasında tek amaçlarının dara düşene yardım etmek, zorda bulunana el uzatmak olduğunu belirterek, “Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle Türk halkı, Suriye’deki dramı yüreği yanarak görüyor ve bu konuda büyük duyarlılık gösteriyor. Halkımızın kadirşinas ruhu ve yardımseverliği bu yardım kampanyasında da ortaya çıkacaktır” ifadesini kullandı.

  Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 27 Aralık 2012’de “Suriyeli Mağdurlara Yardım Kampanyası Genelgesi” kapsamında, AFAD koordinasyonunda, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfının öncülüğünde, mağdurSuriye halkı için “Bir Ekmek Bir Battaniye” sloganıyla yardım kampanyası başlattıklarını hatırlattı.

  Kampanyaya Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfının da aralarında bulunduğu insani yardım kuruluşları, vakıflar, dernekler, meslek kuruluşları, başta AA olmak üzere medya ve sivil toplum kuruluşlarının destek verdiğini anımsatan Oktay, “Kampanya başarılı şekilde devam etmiş, AFAD, Diyanet Vakfı ve Türk Kızılayı hesaplarında toplanan yardımlar yaralara merhem, çaresizlere çare olmuştu” değerlendirmesinde bulundu.

  Oktay, AFAD koordinesinde Elektronik Yardım Dağıtım Sistemi üzerinden sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla 170 milyon liranın üzerindeki ayni ve nakdi yardımın da barınma merkezleri dışındaki Suriyeli mağdur halka ilaç, battaniye, gıda, su olarak ulaştığını ve onların hayata tutunmasının sağlandığını bildirdi.

  “İçinde bulunduğumuz kış aylarında maalesef Suriye’den yine üzüntü verici haberler gelmekte, ana kucağındaki bebekler öldürülmekte, çocuk, kadın, yaşlı demeden insanlar katledilmekte, insani trajedi artarak devam etmektedir” ifadesini kullanan Oktay, bu dramatik tablo karşısında, zor günlerinde mazlum Suriye halkının yanında yer almanın insanlık borcu olduğunu vurguladı.

  “MAĞDUR SURİYE HALKI YALNIZ DEĞİL”

  Uluslararası toplumun kimyasal silahlar krizi sürecinde gösterdiği hassasiyeti, enerjiyi, diplomasiyi ve müzakere sürecini, insani krizin çözülmesi için de göstermesinin insani, hukuki ve vicdani görev olduğuna işaret eden Oktay, şunları kaydetti:

  “İnsani dramın ve yaşanan trajedinin, kimyasal silahların etkilediğinden çok daha fazla insanı olumsuz etkilediği hepimizin malumudur. Mart 2011 itibarıyla Suriye’de başlayan ve zaman içinde katliama dönüşen süreç, sonuçta gerçekten bir insanlık dramına dönüşmüştür. Başlatacağımız yardım kampanyasında tek bir amacımız var, dara düşene yardım etmek, zorda olana bir el uzatmak. Bundan başka gayemiz, bunda başka derdimiz yoktur.

  Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle Türk halkı, Suriye’deki dramı, yüreği yanarak görüyor ve bu konuda büyük duyarlılık gösteriyor. Halkımızın kadirşinas ruhu ve yardım severliği bu yardım kampanyasında da ortaya çıkacaktır. Türkiye, hadiselerin başladığı günden bu yana tek bir kaygıyla, tek bir hassasiyetle hareket etti ve etmeye devam edecektir; mağdur olan Suriye halkı yalnız değildir. Onların derdiyle dertlenmek, onların sevinciyle sevinmek, bizim için ortak dünyamızın, ortak medeniyetimizin, ortak coğrafyamızın, insanlık vicdanımızın gerektirdiği bir görevdir.”

  Başlatacakları kampanyanın bu çerçevede daha önceki tüm çabaları, yapılan yardımları AFAD’ın çatısı altında etkin koordinasyonla bir araya getirme çabasının adımı olduğunu belirten OKtay, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” anlayışıyla hareket eden sivil toplum kuruluşları ve yardımsever halkın kampanyaya yoğun katılımını ve desteklerini beklediklerini bildirdi.

  SURİYE İÇİN “SANA İHTİYACIM VAR” KAMPANYASI

  Suriye’de 2011’de başlayan ve yaklaşık 3 yıldır süren iç çatışmalar şiddetini arttırarak devam ediyor.

  Olaylar başlamadan önce 20 milyon civarında bir nüfusa sahip olan ülkede bugün yaklaşık 10 milyon kişi acil insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Bu süreçte 6,5 milyon Suriyeli evini terk etmek zorunda kalırken bunlardan 3 milyonu kurtuluşu komşu ülkelere kaçmakta buldu.

  1 MİLYONDAN FAZLA ÇOCUK

  Ülke dışına çıkmak zorunda kalan Suriyelilerin dörtte üçünü kadın ve çocuklar oluşturuyor. 1 milyondan fazla çocuk ülkelerinden ve evlerinden uzakta, zor şartlar altında hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Suriye’de ağır kış şartlarından ve açlıktan çocuk ölümleri yaşanırken, halk birçok insani yardım malzemesine ihtiyaç duyuyor.

  Bu çerçevede başta çocuklar olmak üzere, kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri, dertlerine çare, yaralarına merhem olmak için AFAD’ın desteğiyle “Sana İhtiyacım Var” yardım kampanyası başlatılacak.

  Suriye’deki mağdurlara yardım ulaştırılmak için düzenlenen kampanyaya geçen sene “Bir Ekmek Bir Battaniye” kampanyasını hayata geçiren İnsani Yardım Platformu çatısı altında Türk Kızılayı ve birçok sivil toplum kuruluşu da destek veriyor.

  “Sana İhtiyacım Var” yardım kampanyası tanıtım programı, İnsani Yardım Platformu çatısı altında toplanan insani yardım kuruluşları, vakıflar, dernekler, meslek kuruluşları ve 17 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla yarın saat 10.00’da Sütlüce Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak. Kampanyayla ilgili hazırlanan kamu spotları ve afişler de toplantıda tanıtılacak.

  KAMPANYAYA DESTEK VERENLER

  “Sana İhtiyacım Var” yardım kampanyasına AFAD, Hak-İş Konfederasyonu, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Memur Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Diyanet Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Uluslararası Rabia Platformu ve Anadolu Ajansı’nın yanı sıra AID Uluslararası Doktorlar Birliği, Ankara Şam Genç İşadamları Derneği, Beşir Derneği, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Deniz Feneri Derneği, Dost Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Dünya Yetimler Vakfı, Hayrat İnsani Yardım Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, İsra Uluslararası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İyilikder Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Sadakataşı Derneği, Şifa Platformu, Türk Kızılayı, Verenel Derneği, Yardımeli Derneği ve Yeryüzü Doktorları destek veriyor.

  Kaynak: AA

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ