• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Böbrek naklinde 3. sıradayız!
  a aa
  Tarih : 19 Ocak 2014 23:48
  Böbrek naklinde 3. sıradayız!
  Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Türkiye'nin Amerika ve Fransa'dan sonra en fazla nakil yapılan 3. ülke olduğunu belirtti.
  Böbrek naklinde 3. sıradayız!
  reklam
  reklam

  Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, “Geçen yıl için gerçekleştirilen karaciğer nakli sayısı ise bin 248. Bu rakamlar ile Türkiye, Amerika, Fransa, Almanya ve İspanya’dan sonra 5. sırada yer alıyor ” dedi.

  Şencan, organ bağışının ölümü soluyan bir kişi için yaşam şansı anlamına geldiğini belirterek, birçok kişinin zamanında organ bulunamadığı için hayatını kaybettiğini söyledi.

  Bakanlığın Türkiye organ Doku Bilgi Sistemi’ne (TODS) kayıtlı, 21 bin 39 böbrek, 2 bin 86 karaciğer, 431 kalp, 242 pankreas, 41 akciğer, 3 kalp kapakçığı olmak üzere toplam 23 bin 842 hastanın yaşayabilmesi için organ beklediğini ifade eden Şencan, 2013’te 2 bin 891 kornea nakli yapıldığını ve bunlardan 560 korneanın yurt dışından temin edildiğini dile getirdi. Şencan, 2013’te toplam 4 bin 293 hastaya organ nakli gerçekleştirildiğini ve bunların 3 bin 318’inin canlı vericiden temin edildiğini anlattı.

  Şencan, 2013 itibariyle diyaliz tedavisi gören hasta sayısının 56 bin 205 olduğunu ve aynı yıl 2 bin 943 böbrek nakli yapıldığını belirterek, “Türkiye, Amerika ve Fransa’dan sonra en fazla nakil yapılan 3. ülkedir. İngiltere ve Almanya’dan daha fazla nakil yapılmış olup, nakil olan hastalarımızın bir yıllık sağ kalım oranı yüzde 96’dır. Bu oran, Amerika’da yüzde 97, İspanya’da yüzde 96, ingiltere’de yüzde 95, Fransa’da yüzde 93 ve diğer gelişmiş ülkelerde daha düşüktür” diye konuştu.

  Geçen yıl için gerçekleştirilen karaciğer nakli sayısının ise bin 248 olduğunu ifade eden Şencan, bu rakamlar ile “Türkiye’nin Amerika, Fransa, Almanya ve İspanya’dan sonra 5. sırada yer aldığını” bildirdi.

  “Organ bağış oranı ülkemizde yüzde 22 seviyesinde”

  Şencan, Türkiye’nin organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahip olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

  “En önemli sorunumuz ise kadavra bağış oranlarındaki yetersizliktir. 2002 yılına oranla on kattan fazla artış gösteren beyin ölümü tespit sayısı, 2013 yılı sonunda bin 700’e ulaşmıştır. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen, organ bağışı oranlarında henüz istenilen düzeylere ulaşılamamıştır. Avrupa’da yüzde 75 olan aile bağış oranı ne yazık ki ülkemizde yüzde 22 seviyesindedir.

  Bugün ülkemizde 23 bin 842 kişi bekleme listesinde organ beklemekte iken, kadavra organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle sadece 2013 yılında bin 859 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.”

  “Yanlış inanışlar gözden geçirilmeli”

  Yapılan araştırmalarda, vatandaşların organ bağışına uzak durmasındaki en önemli sebeplerden birisinin “dini nedenler” olarak öne sürüldüğünü ifade eden Şencan, bu konudaki yanlış inanışların gözden geçirilmesinin ve konunun ilgililerle masaya yatırılarak tartışılmasının zaruri olduğunu söyledi.

  Şencan, organ bağışında farkındalığın artırılması ve doğru bilginin herkese ulaştırılması için her kesimden kişiye sorumluluk düştüğünü belirterek, her bağışın yeni bir hayat olduğunun unutulmaması gerektiğini bildirdi.

  Kaynak: AA

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ