• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Bir ülkenin iki cumhurbaşkanı oldu
  a aa
  Tarih : 23 Ocak 2014 10:16
  Bir ülkenin iki cumhurbaşkanı oldu
  Ukrayna'nın başkenti Kiev'de dördüncü gününü dolduran direnişçi-polis çatışmalarından ölüm haberleri gelmeye başladı.
  Bir ülkenin iki cumhurbaşkanı oldu
  reklam
  reklam

  Devlet Başkanı ile muhalefet partilerinin görüşmeleri sürerken, beş göstericinin yaşamını yitirdiği Kiev sokaklarında çatışmalar yaşanıyor. Bu arada muhalefet, dünya eski boks şampiyonu Vitaliy Kliçko’yu yeni cumhurbaşkanı ilan etti.

  Kiev’de Maidan Nezalejnosti (Bağımsızlık Meydanı) ile Gruşevski Sokağı’nda hükümet karşıtı göstericilerle polis arasındaki çatışmaları yerinde izleyen Unian haber ajansı muhabirinin aktardığına göre, ilk ölüm gece yarısına yakın bir saatte yaşandı. Güvenlik güçlerinin mevzilerine daha iyi taş atabilmek için Dinamo Stadı girişindeki sütunların tepesine çıkan bir genç, bilinmeyen bir nedenle 15 metrelik yükseklikten düşerek hayatını kaybetti.

  Bu sabaha karşı ise doğrudan çatışmalarda yaşanan ilk ölüm haberleri  geldi. Yine Gruşevski Sokağı barikatlarında bulunan bir direnişçinin, emniyet güçlerinin sıktığı plastik mermilerle vurularak hayatını kaybettiği kaydedildi.

  Görgü tanıkları, Sergey Nigoyan isimli direnişçinin aynı anda dört plastik merminin isabet etmesi sonucu öldüğünü söyledi. Öldürülen direnişçinin yakın arkadaşı olduğunu söyleyen Oleg Pazen, Nigoyan’ın Dnipropetrovsk şehrinden Kiev’e gelerek direnişe katıldığını belirtti. Aynı saatlerde bir kişinin daha silahla yaralanarak öldüğü haberi geldi ve olaylarda şimdiye kadar ölen sayısı üçe çıktı.

  Başkent Kiev’in bir başka semtinde ise işkence yapıldıktan sonra öldürüldüğü tahmin edilen, başları ambalaj bandıyla sarılı iki ceset daha bulundu.
  Muhalefet liderleri ise bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan ölü sayısını beş olarak duyurdu.

  Ukrayna‘da gerginlik, Viktor Yanukoviç iktidarının geçen kasım ayında AB ile ortaklık müzakerelerinden vazgeçmesi üzerine patlak vermişti. Ukrayna’da ikinci isyan dalgasını ise hak ve özgürlükleri kısıtlayan yeni yasaların yürürlüğe girmesi tetiklemişti.

  “TERÖRİSTLER”

  Öğleden sonra Ukrayna hükümeti de sessizliğini bozdu. Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov üç aydan bu yana ilk defa muhalefet için “Bunlar terörist” ifadesini kullanarak, güvenlik güçlerine düzeni sağlamak için silah dahil gerekli araçların kullanılması talimatı verdiğini söyledi.

  UKRAYNA’NIN İKİ CUMHURBAŞKANI OLDU

  Bu arada Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile Muhalefet partileri UDAR lideri Vitaliy Kliçko, Batkivşçina lideri Arseny Yatsenyuk, Svoboda Partisi Lideri Oleg Tyagnibok ve Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Genel Sekreteri Andrei Kluev’in bir araya geldiği bildirildi.

  Kiev’de Yanukoviç yönetimiyle muhalefet partileri arasındaki görüşmelerden olumlu sonuç alınamaması üzerine birleşik muhalefet, dünya eski boks şampiyonu ve aynı zamanda Udar Partisi lideri Vitaliy Kliçko’yu ülkenin yeni geçici cumhurbaşkanı ilan etti.

  Direnişin devam ettiği meydanda bu akşam TSI 20.00 civarında yeni bir halk kurultayı toplanacağını duyuran birleşik muhalefet, “22 Ocak günü Ukrayna halkı aracı olmaksızın halk kurultayında şimdiki Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’i görevden alıyor. Yanukoviç’in yerine ülkede yeni demokratik seçimler yapılana kadar cumhurbaşkanlığı görevini Vitaliy Kliçko yürütecek. Kliçko’nun yemin ederek göreve başlama töreni bu akşam Maidan’da yapılacak.

  Halk kurultayının yönetim değişikliği kararı çerçevesinde Kliçko’nun bir hafta içinde yeni kabineyi şekillendirmesi gerekiyor. Ülkemizin normal hayata dönmesi için ilk önce yeni Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Acil Durumlar Bakanı ve Adalet Bakanı atamaları yapılacak. Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu’nun yeni başkanı da seçildikten sonra üç ay içinde ülkede yeni genel seçimler yapılacak. Ayrıca Yanukoviç yönetimi döneminde görev yapmış polis, asker ve sivil personel halk kanı akıtılmasından sorumlu değilse geleceklerinden endişe etmesin. Yeni yönetim cadı avı başlatmak niyetinde değil” açıklamasında bulundu.

  Birleşik muhalefetin Yanukoviç’i devirerek yerine Kliçko’yu halkın huzurunda cumhurbaşkanı yapıp yapamayacağı önümüzdeki birkaç saat içinde belli olacak

  Direnişin karargâhı konumundaki Maidan yönetimi bugün polisin çadır kenti kökünden sökmek için 15 bin kişilik çevik kuvvetle müdahale hazırlığında olduğunu duyurmuştu. Muhalefet partileri polisin saldırı başlatmaması için olabildiğince fazla taraftarını Maidan’a toplanmaya çağırmıştı.

  Kaynak: hurriyet.com.tr

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ