• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  Alo Fetva Hattı’na gelen ilginç sorular
  a aa
  Tarih : 24 Temmuz 2013 11:38
  Alo Fetva Hattı’na gelen ilginç sorular
  Antalya'da Ramazan ayının başlamasıyla dini konularda bilgi almak için günde 170 civarında kişinin aradığı '190 Alo Fetva Hattı'ndaki görevlilere bir birinden ilginç sorular yöneltildi.
  Alo Fetva Hattı’na gelen ilginç sorular
  reklam
  reklam

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve Antalya’da da İl Müftülüğü tarafından uygulanan ‘190 Alo Fetva Hattı’nı dini konularda bilgi almak amacıyla arayanların sayısında Ramazan ayı nedeniyle artış oldu.

  İl Müftüsü Ahmet Çelik, vatandaşların günlük yaşantılar ile ilgili dini konularda bilgi almak için aradığı çağrı merkezinde 33 görevlinin hizmet verdiğini söyledi. Çelik, 2 kadın ve 2 erkek vaizin vardiya sistemiyle 08.00’dan 23.00’a kadar çalıştığı çağrı merkezini ramazan ayında günde ortalama 170 kişinin aradığını belirtti.

  Müftü Çelik, Ramazan ayında vatandaşların genellikle oruç tutmayla ilgili sorular sorduğunu zaman zaman da çağrı merkezindeki görevlilere ilginç sorular yöneltildiğini dile getirdi.

  Çelik, “Her soru önemli ve soruyu yönelten kişi de bizim için değerlidir. Çağrı merkezindeki görevliler her soruya ciddiyetle cevap veriyor. Çok sık sorulan ya da ilginç soruları biz vatandaşlarımızın kendi kültürüne, dinine sevgisini ifade eden sorular olarak değerlendiriyoruz. Her vatandaş basit gibi görünse de aklına takılan sorular hakkında hattı arayarak bilgi alıyor” diye konuştu.

  İLGİNÇ SORULAR

  190 Alo Fetva Hattı’ndaki görevlilere yöneltilen ilginç sorular ise şöyle açıklandı:

  Balık tutmak orucu bozar mı?, Zekat sadece Ramazan ayında mı verilir?’, ‘Oruç ne zaman başlar?’, ‘Reflü orucu bozar mı?’, ‘Gazinoda çalışan kadınların servis şoförlüğünü yapmak orucu bozar mı?’, ‘Nargile orucu bozar mı?’, Saç boyatmak orucu bozar mı?’, ‘Diş çektirmek orucu bozar mı?’, ‘Tetanos iğnesi orucu bozar mı?’, ‘Yüzmek, banyo yapmak orucu bozar mı?’, ‘Diş fırçalamak orucu bozar mı?’, ‘Kulak damlası orucu bozar mı?’, ‘Astım ilacı orucu bozar mı?”

  SORULARIN CEVABI

  Sorular hakkında da bilgi veren Müftü Çelik, saç boyatmanın orucu bozmayacağını ifade etti. Diş fırçalarken su ya da macunun yutulması halinde orucun bozulacağını aktaran Müftü Çelik, yüzme ile banyo yaparken de burun ve ağızdan su yutulması halinde orucun bozulacağını belirtti.

  Kulak damlası kullanımının kulak zarının delik olması halinde boğazdan mideye ulaşabileceği için orucu bozacağını belirten Antalya Müftüsü Ahmet Çelik, astım hastalarının kullandığı sadece hava niteliği olan spreyin ise orucu bozmayacağı kaydetti.

  DİĞER GENEL HABERLERİ

   • Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı saldırı

    Diyarbakır-Silvan karayolunda bombalı ...

    Diyarbakır-Silvan yolu arasında orta kaldırıma monte edilen el yapımı bomba patlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde teröristler tarafından...

   • “TIR’ı verin yoksa çatışma çıkar”

    “TIR’ı verin yoksa çatışma...

    Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait yardım TIR'larına yapılan 'paralel operasyon'la ilgili yürütülen soruşturma şok eden ayrıntıları ortaya çıkardı. Adana TMK. 10. madde ile görevli...

   • Paralel komiser suçüstü yakalandı

    Paralel komiser suçüstü yakalandı

    17 Aralık ve 25 Aralık derin operasyonunun ardından paralel yapı içerisinde görev alan polislerin arşivleri silerek gizli belgeleri yok ettiği ortaya çıktı. Paralel yapının polislerine yönelik ilk suçüstü...

   • Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Savcı ananasın şifresinin peşinde

    Gülen'e ait olduğu öne sürülen 1 Kasım 2013 tarihli konuşmanın içindeki, "Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş" ifadesinin ardından Başsavcılık re'sen harekete geçti. Başsavcılık Memur Suçları...

   • Meclis’in Yalova tesisleri bakıma alınıyor

    Meclis’in Yalova tesisleri bakım...

    TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantının gündeminde, bazı milletvekillerinin devamsızlıkları ve TBMM'nin Yalova'daki sosyal tesislerinin durumu yer aldı. Alınan...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ