• İhh 160x600
 • Pendik Gazete ile sizden gelenler, Son dakika! Pendik Belediyesi..
  » 
  AB’ye ‘asıl hedefe’ odaklanma çağrısı
  a aa
  Tarih : 23 Ocak 2014 10:15
  AB’ye ‘asıl hedefe’ odaklanma çağrısı
  Türkiye, son dönemde özellikle HSYK merkezli gelişmelere odaklanan AB'ye, ilişkilerin “asıl hedefi” olan katılım sürecine odaklanılması çağrısı yaptı.
  AB’ye ‘asıl hedefe’ odaklanma çağrısı
  reklam
  reklam

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Brüksel ziyaretinde, AB yetkililerinin üzerinde yoğun şekilde durduğu HSYK bağlantılı konular ile genel anlamda yargı alanındaki gelişmeler hakkında gerekli bilgilerin iletildiğine dikkati çeken Türk yetkililer, gelinen aşamadan sonra müzakere sürecine ve yakalanan ivmenin korunmasına odaklanılması gereği üzerinde duruyor.

  Konunun, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle arasında yapılan görüşmede de gündeme geldiği belirtiliyor.

  Diplomatik kaynaklar, Türkiye’deki son gelişmeler hakkındaki her türlü bilginin AB’ye aktarıldığı ve AB’den gelen sekiz tavsiyeden beşinin uygulamaya sokulduğu vurgulanarak, “Artık asıl hedefe odaklanın” mesajının Füle’ye iletildiğinin altını çiziyor.

  Türkiye’nin odaklanılmasını istediği hedefin başlıca unsurları arasında yeni müzakere fasıllarının açılması için gerekli adımların atılması geliyor. Uzun süredir Güney Kıbrıs Rum yönetiminin bloke ettiği 23 numaralı “Yargı ve Temel Haklar” ve 24 numaralı “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik” fasıllarının açılmasını isteyen Türkiye’ye AB içinden de destek sinyalleri geliyor.

  AB yetkilileri, özellikle son gelişmelerin bu başlıkların açılmasının süreç açısından ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtiyor.

  Başbakan Erdoğan’ın, “olası kriz beklentisiyle başlayan ancak mevcut şartlar dikkate alındığında oldukça olumlu şekilde sonuçlanan” Brüksel ziyaretinin süreç açısından yararlı olduğunu belirten AB yetkilileri, “Görüşmelerde hem olumlu mesajlar hem de ciddi eleştiriler geldi ancak bu işin doğasında var” değerlendirmesi yapıyor.

  Bu vurgu, Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un Twitter mesajına da yansımıştı. Schulz basın toplantısı sonrasında attığı tweette, “Başbakan Erdoğan ile canlı ve samimi bir tartışma. AP, Türkiye’nin entegrasyon sürecinin destekçisi. Bu nedenle ilerlemelere de gerilemelere de işaret ediyoruz” ifadesini kullanmıştı.

  Kaynak: AA

  DİĞER SİYASET HABERLERİ

   • Torun: O zihniyeti yerle yeksan edeceğiz

    Torun: O zihniyeti yerle yeksan edeceğiz

    Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, seçim çalışmalarını ilçelerde ve kentin çeşitli mahallelerinde gerçekleştirdiği vatandaş buluşmalarıyla yoğun bir tempoda sürdürüyor. Yatırımları ve...

   • AK Parti’li İpek: Biz hesabımızı millete veririz

    AK Parti’li İpek: Biz hesabımızı...

    AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek, partilerine süre biçenlerin ve ülkeyi istikrarsızlaştırmak isteyenlerin 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde alacakları cevapla büyük bir yanılgı...

   • Altan Tan’dan MHP’ye başsağlığı mesajı

    Altan Tan’dan MHP’ye başsa...

    BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, MHP Esenyurt seçim bürosuna düzenlenen saldırıyı kınadı.  seçim döneminde her türlü provokasyonun mümkün olduğunu belirterek, "Vefat eden kişiye Allah'tan rahmet...

   • Devlet Bahçeli: MHP’nin karşıtı medya ve PKK’dır

    Devlet Bahçeli: MHP’nin karşıtı ...

    MHP lideri Devlet Bahçeli Esneyurt'ta yaşanan  menfur saldırıyla ilgili konuştu. İçişleri Bakanımız yolda hareket halindeyken beni aradı ve başsağlığı dileklerini dilerken faillerin yakalanacağını söyledi. ...

   • Sadece bu fotoğraftaki en genç aday değil!

    Sadece bu fotoğraftaki en genç aday değil!

    AK Parti'nin İstanbul Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla Sinan Erdem Spor Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Toplantıda 39 İlçe'nin Belediye Başkan Adayları...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  reklam

  GÜNÜN HABERLERİ